1.Ulusal Aroid Kongresi (27-29 Haziran 2019, Eskişehir)

  1. Ulusal Aroid Kongresi (27-29 Haziran 2019, Eskişehir)

Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde (Şanlıurfa) gerçekleştirilen 2. Aroid Çalıştayından yaklaşık bir yıl sonra aroiderler bu defa Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde (Eskişehir) 27-28 Haziran tarihlerinde 1. Ulusal Aroid Kongresi için biraraya geldiler.  Prof. Dr. İhsan Sarıkardaşoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen kongrenin başkanlığını yapan Prof. Dr. Neşe Kırımer ve ekibi çok güzel bir organizasyonla katılımcıları ağırladı. Kongrenin sekreterliğini üstlenen Dr. Öğr.Üyesi Hale Gamze Ağalar ve organizasyon komitesinde yer alanlar yardımseverlikleri ve güleryüzleri ile güzel bir kongre geçirmemizi sağladılar.

Farklı Üniversitelerden katılan araştırıcılar söz konusu bitkilerle ilgili olarak hazırladıkları 20 sözlü bildiri ve yazılı bildiri sunumunu gerçekleştirdiler.  Araştırıcılara yöneltilen soru ve katkıların yanısıra Kongre sorasında aroider sayısındaki artış bildirilerin ne kadar ilgi çektiklerinin ve hedeflerine ulaştıklarının göstergesiydi. Toplam 5 oturumda yapılan sunumların herbirine ayrılan süre yaklaşık yarım saatti. Kongre programında da yer aldığı gibi sunumlar, aroidlerin kimyasal içerikleri, aktiviteleri ve sistematik sorunları  ile ilgiliydi.

Kongrenin kapanış oturumunda yapılan değerlendirmeler sonucu 2. Ulusal Aroid Kongresi’nin 2021 yılında Tokat Osmangazipaşa Üniversitesi’nde yapılması kararlaştırıldı. Ayrıca 2020 yılında Münih’te 27-29 Temmuz tarihlerinde yapılacak 13. Uluslararası Aroid Konferansı hakkında da görüşler ileri sürüldü ve 14. Uluslararası Aroid toplantısının Türkiye’de yapılması önerisi tekrar gündeme geldi.

Kongre bilimsel programında yer aldığı gibi Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Herbaryumu (ESSE) ve Osmangazi Üniversitesi Herbaryumu (OUFE) ziyaret edildi.katılımcılar sözkonusu herbaryumlarda yer alan aroid örneklerini de görme fırsatını buldular. Katılımcılar daha sonra gala yemeğinde bir araya gelerek keyifli bir gece geçirdiler.

Kongrenin son günü bilimsel geziye ayrılmıştı. Prof. Dr. Atilla Ocak ve Prof. Dr. Yavuz Bülent Köse’nin rehberliğinde Eskişehir’den Gökçekaya Barajı’na doğru yola çıkıldı. Bu gezide ortamın florası gözlendi, rehberlerden bilgi alındı. En son 1971 de Sündiken Dağları, Kuşbaşlı Dere’den toplanmış Dracunculus vulgaris, Sakarıkaracaören Köyü’nde (Alpu İlçesi) meyveli durumdaki karşımıza çıktı. Genç katılımcılar doğal ortamında gördükleri bu aroidle ilgili de bilgi aldılar. Gökçekaya Barajı’nda, Baraj ve Hidroelektrik Santrali hakkında bilgi aldıktan sonra Mihalgazi İlçesine dönüldü ve Hekimdağı Mahallesi sınırları içinde bulunan Avlakkaya Kanyonu’nda yaptığımız doğa yürüyüşü bizi piknik yapacağımız alana getirdi.

Akşamüstü ayrıldığımız piknik alanından sonraki son durak Anadolu Üniversitesi Kampüsü oldu. Katılımcılar bir kez daha Prof. Dr. Neşe Kırımer başta olmak üzere Kongre Düzenleme Kurulu ve Organizasyon Komitesi üyelerine teşekkür ettiler ve 2021 de Tokat’ta bir araya gelmek üzere, Eskişehir’den güzel anılarla ayrıldılar.